Rozhovor s KMFDM

Sascha KonietzkoKoncert KMFDM se blíží, tak se nalaďme na správnou notu rozhovorem s frontmanem Saschou Konietzkem, se kterým si o nadcházejícím koncertu, otcovství, znovuobnovené spolupráci s Timem Skoldem, a dalších zajímavostech po telefonu povídal Pavel Zelinka.


CZ Sanctuary: Ahoj Sascho, jak se máš?

Sascha Konietzko: Velmi dobře, co Ty?

CZ Sanctuary: Fajn, děkuju za optání. Volám Ti z Prahy, pamatuješ si váš první a zatím poslední koncert tady před třemi lety?

Sascha Konietzko: Před čtyřmi. Myslím, že to bylo v listopadu roku 2005. Jasně, že si pamatuju, byl to jeden z mých nejoblíbenějších koncertů z té šňůry.

CZ Sanctuary: Fakt? To je dobré slyšet před vaším druhým vystoupením v Praze. Ale ještě předtím zahrajete na Wave Gotik Treffen. Je pravda, že jste na téhle vůbec nejdůležitější gotické akci ještě nehráli?

Sascha Konietzko: Ano, to je pravda, byli jsme v minulosti pozváni jednou, nebo dvakrát, ale nikdy se nám to nepovedlo. Hlavně proto, že jsme neměli domluveny žádné koncerty v okolí, a jet do Evropy kvůli jedinému koncertu je finančně přinejmenším náročné. Tentokrát se to ale podařilo, hrajeme dva koncerty ve Španělsku, pak WGT, posléze jedeme do Prahy, Ruska, Rakouska, Estonska, Finska – spoustu pro nás nových míst.

CZ Sanctuary: Chystáte na WGT něco speciálního? Myslím, že tato událost si to tak trochu zasluhuje…

Sascha Konietzko: Podle mého je už samotný fakt, že KMFDM zahrají poprvé na Wave Gotik Trefen dost speciální.

CZ Sanctuary: To je pravda…

Sascha Konietzko: My totiž po Evropě musíme jezdit nalehko, protože létáme od koncertu ke koncertu, a tak s sebou nemůžeme tahat nic zbytečně velkého, jako třeba nějaké kulisy.

CZ Sanctuary: Ještě když jsme nakousli tu tématiku „goth“ – cítíš se být členem téhle rodiny, máš pocit nějakého bližšího kontaktu s touhle scénou?

Sascha Konietzko: Já se upřímně necítím být součástí žádné scény, nebo subkultury, a stejně tak nemám dojem, že by se hudba KMFDM dala přiřadit k některé z nich. Jasně, poslouchá nás i značná část lidí, která je z gotické scény, ale myslím, že KMFDM mají daleko větší záběr, než jenom jednu scénu či žánr.

CZ Sanctuary: Změníme trochu téma, vím, že máš malou dcerku…gratuluji

Sascha Konietzko: Díky - jak to víš?

CZ Sanctuary: Četl jsem to v jednom z vašich rozhovorů, a tak by mne jako čerstvého otce zajímalo – berete jí s sebou na turné?

Sascha Konietzko: Jo, určitě. Ona je zvyklá být se mnou a s Luciou, takže není možné jí jen tak někam „odložit“. Bude to její první tour a musí se s tím nějak poprat. Ale je jí už šestnáct měsíců, tak jsem si jistý, že to zvládne v pohodě.

CZ Sanctuary: Vím, že se nerad ohlížíš do své hudební minulosti, ale slavíme 25 let KMFDM – můžeme se těšit i na nějaké starší tracky na turné?

Sascha Konietzko: Ano, samozřejmě, máme připravenou směs toho nejlepšího z nové i staré tvorby.

CZ Sanctuary: Takže se čeští fanoušci můžou těšit i na stařičké tracky jako „Sucks“, „Money“ a tak?

Sascha Konietzko: Nevím, jestli budeme hrát přímo tyhle dvě písničky, ale určitě od nás uslyšíte některé písně z těch dob.

Sascha Konietzko

CZ Sanctuary: Tak to se těšíme, ale přesuňme se do současnosti. Na vaší zatím poslední desce máte písničku „Davai“, která je celá v ruštině. Souvisí to nějak s Tvým jménem?

Sascha Konietzko: Jak to myslíš?

CZ Sanctuary: No, Sascha je původně ruské jméno, ne německé….

Sascha Konietzko: Jo, to je pravda, ale nemyslím, že by to byl nějaký stimul, proč jsem udělal písničku v ruštině. Pravým motivem byla sázka, kterou jsem uzavřel s partou kamarádů, když jsem říkal „jednou udělám písničku v ruském jazyce“ a oni na to „jo? Tak se předveď!“ , a tak jsem ji udělal. Tedy samozřejmě mi pomohli s překladem, protože nemluvím rusky – což je asi poznat. Když si poslechneš „Davay“, zní to strašně německy…

CZ Sanctuary: Kdepak, naopak, myslím, že Tvá výslovnost je velmi dobrá

Sascha Konietzko: Jo? Tak to díky moc…(smích)…popravdě je to poprvé, co to slyším…

CZ Sanctuary: Není zač. Vrátím se ještě k albu „Blitz“ – zaujal mne tam track „Bitches“, zejména text. Můžeš o něm říct něco víc?

Sascha Konietzko: O KMFDM se ví, že si ze sebe pořád dělají legraci, a tak jsme si řekli, proč si tentokrát neudělat srandu z těch, kdo si myslí, že si ze sebe děláme legraci? Na celé desce je znát jistá kontroverzita – myslí to vážně, nebo je to nějaký vtip? Ale samozřejmě, je to jen náš netradiční smysl pro humor.

CZ Sanctuary: Ten rozhodně máte -  přijde mi například, že si v „Bitches“ utahujete ze Sisters of Mercy…alespoň podle kytarových aranží…

Sascha Konietzko: Wow, jsi vůbec první, kdo to uhodnul – to je ta vůbec nejvtipnější část desky! Když mne ten podivný riff napadl, pořád jsem si říkal, že to zní trochu jako Sisters of Mercy, a tak vznikl tenhle nápad. Chtěl jsem, aby to bylo něco jako zábavná narážka právě na tuhle kapelu, ale nikdo před Tebou ještě neřekl, že by to poznal, takže gratuluju! Jsi rozhodně pozorný posluchač.

CZ Sanctuary: Díky moc. Ale ještě jsem se chtěl zeptat k „Blitz“ – hodně zajímavý text má i písnička „Me and My Gun“, což je jakási reakce na všechny ty tragédie ve školách, které jsou dost nešťastně spojovány s KMFDM. Chápu to dobře?

Sascha Konietzko: Jo, je to pravda. Všechno to střílení na školách, jako například to první v Coloradu, je z nějakého důvodu uznáváno jako „cool“ věc, a někteří ho i napodobují. Pokaždé, když se ve světě něco takového stane, říkám si „A sakra, tak to určitě zase zmíní KMFDM“, a taky že ano. To je hodně otravné, protože je zřejmé, že naše hudba ani v nejmenším nepropaguje násilí a podobná svinstva – spíše se snažíme o opak. Takže ano, tohle je naše reakce na tuto situaci – něco jako „jděte do prdele a nespojujte nás s takovýmhle humusem“.

CZ Sanctuary: Tomu úplně rozumím. Jedno z velkých překvapení na nové desce je i předělávka hitu „Being Boiled“ od Human League. Nečekal jsem, že máš rád i novoromantické kapely…

Sascha Konietzko: No, Human League nikdy nebyli mou oblíbenou kapelou, ale tahle písnička je určitě jedním z mých nejoblíbenějších songů vůbec. Jednoho dne jsem si pohrával s takovou smyčkou bicích a nějak mi to připomnělo právě „Being Boiled“ - jako by mi sama říkala „já budu výborná coververze, udělej mne!“. A tak jsem poslechl, vzal jsem svého starého Rolanda D 50, který vyšel na trh ve stejný rok, jako písnička „Being Boiled“, zapnul jsem ho,a čistě náhodou první zvuk, který se ozval byly syntetické dechy, které byly použity v původní verzi. V ten moment jsem věděl, že je to znamení, a že to musím udělat (smích).

Tim Skold a Sascha Konietzko

CZ Sanctuary: Kormě „Blitz“ máte venku ještě jednu desku, která vznikla napůl s Timem Skoldem. Jak se Ti s ním pracovalo po téměř deseti letech, kdy jste spolu vlastně ani nemluvili?

Sascha Konietzko: Vlastně to šlo celkem lehce. Jednou jsem se dočetl v novinách, že Tim Skold opustil Marilyn Mansona, tak jsem mu napsal email s jediným slovem „Gratuluji“, a zhruba za dvě, nebo tři minuty jsem od něj dostal odpověď „Zavolej mi“. Tak jsem mu zavolal a ptám se „Co teď budeš dělat?“ a on na to „Nevím, spáchejme něco!“. Řekl jsem: „Dobře, dělám v kuse tři měsíce na nové desce KMFDM, potřebuju pauzu, dělat něco úplně jiného“. Rozhodli jsme se udělat čistě elektronické album bez kytar, či živých bicích, a udělat to spontánně, rychle, živelně. Žádné nimrání hnidopichů, kterými oba jsme - udělat to bez většího přemýšlení, zábavně. Posílali jsme si hned druhý den nápady, kterými jsme reagovali na toho druhého – a tak to šlo celou dobu. Každý den jsme si posílali něco tam a zpátky po internetu, a ono to celkem fungovalo, ty věci byly ještě teplé, když se na nich pracovalo. Nic jsme zpětně nepředělávali, zkrátka stavěli na tom, co už je hotového a dívali se jenom dopředu. Tímhle způsobem jsme udělali desku za 101 dní. Pak jsem se vrátil k práci na KMFDM a měl jsem najednou zcela nový, čerstvý pohled na „Blitz“, který mi dodal novou sílu a energii.

CZ Sanctuary: Či to byl nápad, udělat čistě elektronickou desku?  Tvůj, nebo Tima?

Sascha Konietzko: Ve skutečnosti nás to napadlo oba. Nechtěli jsme se hádat o drobnostech, takže jsme si řekli prostě „udělejme to elektronicky“ – „jo, jasně, jdeme do toho“. Opravdu jsme si porozuměli a myslím, že jsme zachytili ten pravý moment pro znovuobnovení naší spolupráce.

CZ Sanctuary: A myslíš si, že je větší podíl elektroniky i na „Blitz“ způsobený tím, že jsi byl oddělený od zbytku kapely, který je stále v Americe?

Sascha Konietzko: Ano, to byl určitě jeden z faktorů. Zbývající členové měli spoustu práce se svými projekty, když se začínalo dělat tohle album, takže jsem začal já, udělal jsem kostry písniček, a pak už vlastně ani nebylo důvodu vracet se zpět, nahrazovat elektronické bicí živými a podobně.  Není i bez zajímavosti, že jsme spoustu už nahraných kytarových pasáží vyházeli, protože se mi to víc líbily ty vibrace, které s sebou nesla elektronika.

CZ Sanctuary: Kolik z nových pecek vlastně uslyšíme naživo? Je to těžké předělat takhle elektronické písně do koncertní podoby?

Sascha Konietzko: Vlastně ani ne. Počkej, podívám se, a řeknu Ti to přesně… určitě „Bait & Switch“, „Davay“, pravděpodobně „Never Say Never“, možná „Bitches“, nebo „Potz Blitz!“. Zatím to ale není definitivní, na playlistu jsme se ještě zcela nedohodli, vždycky si připravujeme víc materiálu, než potřebujeme… Někdy se Ti nějaká písnička hrát nechce, nebo třeba bubeník řekne „nemůžeme hrát „Saft und Kraft“ a „A Drug against War“ za sebou, upadnou mi nohy“, nebo něco takového…(smích). Taky určitě zahrajeme i některé songy z desky „Tohuvabohu“, které jsme zatím neměli šanci zahrát někde živě.

CZ Sanctuary: Stejně je neuvěřitelné, že jsi po pětadvaceti letech stačil dát dohromady dvě dlouhohrající desky v tak krátkém čase za sebou. Navíc teď ještě jako čerstvý otec…

Sascha Konietzko: To je ale přesně to, co mne nabíjí. Svůj podíl na tom má i to, že jsme se po dvaceti letech přestěhovali ze Seattlu zpátky do Německa, a potřeboval veškerou svou sílu soustředit do něčeho kreativního. Malá jenom jedla a spala, takže jsem měl času, kolik jsem potřeboval.

CZ Sanctuary: Proč ses vlastně vrátil z USA zpět do Evropy?

Sascha Konietzko: Chtěli jsme, aby se naše dcera narodila v Evropě…a navíc už jsem začínal být po těch 19 letech trochu unavený z Ameriky. Nikdy jsme se tam vlastně pořádně necítil jako doma, ale jako cizinec - a je zajímavé, že když jsem se vrátil sem, zjistil jsem, že se jako doma necítím ani tady. To je zajímavé dilema, ale nevadí mi.

CZ Sanctuary: Vnímáš nějaký zásadní vývoj zdejší hudební scény po těch 20 letech v Americe?

Sascha Konietzko: Nemám nejmenší potuchy, protože těmhle věcem nevěnuji téměř žádnou pozornost. Žiju si na své malé planetě jménem „práce“, a příliš neřeším, co se děje okolo. Ale doneslo se ke mně, že spousta dobrých studií v Hamburku zavírá. Zdá se, že hudební scéně už tolik netáhne, jako v dobách, kdy jsem odsud odcházel.

CZ Sanctuary: Okay, tak poslední otázka – jsou nějaké plány do budoucna? Myslím po ukončení turné…

Sascha Konietzko: Ne, zase až tak dopředu nehledím, a většinu roku už mám stejně zabranou - jaro/léto evropské turné, v září/říjnu jedeme na tour do USA a Kanady, a pak se plánují nějaká vystoupení v Japonsku a Austrálii. Zkrátka až do začátku roku 2010 mám spoustu práce, ale takhle zkrátka funguji, takže až bude tohle všechno za mnou, nadechnu se, rozhlédnu a udělám si další plány.

CZ Sanctuary: Dobře…díky moc za rozhovor, těšíme se na vás a doufám, že to bude stejně úspěšný koncert, jako posledně.

Sascha Konietzko: Díky, snad ano – tak se pak přihlaš, dáme si drink ;).

CZ Sanctuary: Jasně, udělám to.

Sascha Konietzko

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

prima rozhovor!
Hehe, díky, je pravda, že byl pan umělec evidentně v dobrym rozmaru, a mylsim, že je to celkem poznat B)
Milej a příjemnej člověk - a jeho panímáma taky B)
včerejší koncert byla neuvěřitelná paráda, energie se dala snad i nahmatat.
to ano nechapu kde tu energii berou :woohoo: :woohoo:
Musím říct že Saschova žena je fakt dobrá! Ty pohyby a pohledy :cheer: a navíc je to fakt kun.da :cheer:

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.