Report z comebackového koncertu Vanessy

Vanessa_09Pokud letošní rok po hudební stránce vyvrcholil nějakou významnou akcí, pak nejen já můžu za tu zásadní pecku dosadit na tuto pozici křest nového alba "Ave Agony" domácí tvrdě elektronické legendy Vanessy, jejíž vzkříšení mapujeme na stránkách CZ Sanctuary už od léta. 

Čtvrtek 17. prosince si evidentně zaškrtlo do diáře velké množství fans, protože kdo se spoléhal na koupi lístku přímo na místě a přišel později, ten odešel od pokladen s nepořízenou. Kapacita 1200 míst v tradiční baště kapely KC Vltavská, dříve Belmondo, byla ještě o stovku přeplněna. V 19:20 začíná prozatím prázdný sál rozehřívat spolehlivý DJ Godefroi, jehož set si začínají první návštěvníci vychutnávat o dvacet minut později. Harmonogram večera jeho příjemný oldschool elektronický set ukončuje o 50 minut později, aby přední prostor pódia obsadila brněnská čtveřice Insania, která pozvala pomalu se plnící sál kulturního centra do svébytného světa Aristokracie nových vyděděnců postavený na pevných základech hard-coru, metalu a punku. Zvuk kapely dobře koření klávesy, přesto se nelze především na koncertech zbavit pocitu jisté české maloměstské specifičnosti soundu. Rozumím, že to pro spoustu fanoušků není Insania ten pravý chlebíček, přesto mě set party vedené nepřehlédnutelným Polym, i díky opravdu svébytně praštěným textům, docela bavila. Přesto si dokážu představit, že příště by si pro předskakování mohli Samír a spol. vybrat příbuzně bližší spolek, jako třeba v rozhovoru pro pořad Dark Wave na Radiu Wave zmíněné Depressive Disorder nebo Tábor radosti.

Čtyřicet minut pro předkapelu utekly jako voda, poslední oběti velké zácpy před klubem se vmáčkly do hlediště a bohatý merch Vanessy jde na odbyt po desítkách. Podium ještě na chvíli zahřeje obskurní rabínský písničkář, kterému se dostane docela vlídného přijetí (střídaného urážlivými výkřiky z "tribun" a několikanásobným ostřelováním kelímky) a po "Knockin´ on heavens Door" už se prostorem rozezní pomalu gradující instrumentální intro. Na jeho konci padá opona a nastupuje celá pětice s frontmanem Samirem  na svá místa. „Ahoj lůzo! Jsou tu všichni feťáci z Prahy?“ Vpředu po stranách hudební mozky Dan Rodný a Mirek Papež, mezi nimi Samir. V druhé lajně pak bubeník Jarda Stuchlý a programátor Jakub Horák. Intro přechází do hitovky nové desky "Zrcadla", když při nástupu do refrénu odchází veškerý zvuk. Evidentně nabuzený Samir řeší frustraci malou demolicí na pódiu, která končí odhozem zlomeného stojanu do lidí. Moment, který by mohl vypadat jako dobře marketingově připravený tah, ale není žádnou kulišárnou. Návštěvníci zatím fotbalově skandují „chcípni, ahoj“, ale pauza je dlouhá a pečlivě nastřádaná atmosféra se rozpouští mezi prsty. Naštěstí se daří záhadně vypojený přívod elektrického proudu objevit a show must go on. Znovu "Zrcadla", ale pak už pokračuje první vzpomínka "Jimmy Jones" a fanoušek si může uvědomit velmi obstojný zvuk kapely (hodnoceno z pozice od zvukaře) a velmi bohatý světelný park doplněný o zadní projekci.


Vanessa - Začátek koncertu a výpadek proudu (živě 17. prosince 2009)


První polovina je spíše ve znamení novinek, které nemůže mít logicky publikum dostatečně "najeté". Na začátku se mírně rozjíždějí bicí, Samír trochu tápe v textu "Den, kdy jsme ztratili koule", pak se ale dlouhou dobu spící monstrum rozjíždí proti lidem.  Po výborném "Fízlu na speedu", která je Samirem opravdu maximálně prožitá, přijde k předvedení popravčího křesla, které je ale krom této novinky poté do konce koncertu zahaleno. Velmi slušnou odezvu sklidí klipovka "Ahoj, chcípni!", výbornou instrumentální verzí "Tragikomixu" se koncert přelévá do své druhé poloviny.  Nejdřív dojde na rock’n’rollovější blok novinek s "Primitivem", který přivedl na pódium autora textu Polyho do nečekaného duetu a svátek oslavujícímu Danovi zmáčknul na krk kytaru. Během "Spolkni ďábla" se na pódiu předvedly dvě „disko číčy“, které Samir přátelsky polil vodou a bodyčkem na konci vyprovodil do zpět do zákulisí. Závěrečný blok pak ukončili pomalejší "Smrad z lidí" a valivý "Babylon", během kterého se všichni keybordisti zapotili při mocném kroucení čudlíků.

Bylo jasně, že bez přídavku nacpaný sál Vanessu domů nepustí. A bude chtít ještě nějaké „povinné“ hity z minulosti. První dvojice bonusů "Flashback" a "Jedu do pekla" navnadila, závěrečná palba "Prokopat se ven" a "Kolumbie" dokonala dílo zkázy. Samirův výpadek v největším hitu kapely (ne nepodobný kiksu z roku 2002 - http://www.youtube.com/watch?v=fwFmRY2TFKg) se z hendikepu vyklubal jako výborný impulz k definitivnímu splynutí fanoušků s kapelou. Konec dobrý, všechno dobré.


Vanessa - Prokopat se ven (živě 17. prosince 2009)

Po necelých dvou hodinách tedy dojde k rozloučení (totálně vyždímaný Samir už nezvládá poslední položku set listu), a k začátku afterpárty. Přestavba trvá docela dlouhou dobu, během které se parket povážlivě vyprázdní a dílo zkázy pak dokonává dvojka Kay ze Sunshine a TVZEX, která svůj, jinak šlapající techno set, naservírovala publiku, které na podobný typ muziky nebylo připravené. Zbytek čtvrtečního večírku jsme se snažili obsloužit se ctí my. Úplný závěr akce pak dostihl stále se bavící společnost v půl třetí ráno.

Plusy

 • u zvukaře sound, který se na domácí scéně jen tak neslyší
 • evidentní nasazení všech účinkujících a velká porce živého hraní
 • nové písničky na živo fungují velmi dobře
 • excelentní světla a bohatý merch
 • výborná vizuální show, scéna – na naše poměry hodně pestrá (otevírající se logo, křeslo), perfektně vyřešené rozložení členů na podiu
 • zapojení prvků performance

Mínusy

 • kdo čekal, že mu kapela po dlouhé době nečinnosti totálně ustřelí na koncertu hlavu, ten byl možná mírně zklamán
 • nedorazil důvod k avizovanému rozevírání deštníků
 • nevyužitý potenciál popravčího křesla.
 • malá spontánnost publika, která se potrhla až se závěrečnými přídavky
 • až moc porna na zadní projekci. To šokovalo dříve. Dnes už má k této podívané přístup kdokoliv a to, co dříve správně burcovalo se dnes při opakování stává nudnou povinností.

Rekapitulace

Po letech hibernace se vrátila Vanessa a je o ní doma velký zájem. Koncert prozatím ukázal, že zatímco na desce už pětice dohonila současnost a obohatila jí o velmi originální prvky, naživo bude chvilku trvat, než se supící mašina optimálně rozjede. Je to logické a už se těším na další koncerty. Ten včerejší i před drobné výhrady rozhodně stál za to a jen těžko lze očekávat, že bychom se v nejbližší době mohli dočkat podobně "velké akce", ať už z hlediska návštěvnosti, tak co do významu pro scénu. P.S. Všimli jste si, že se na "křtu desky Ave Agony" nakonec vůbec nic nekřtilo? Na druhou stranu, ne že by to u Vanessy extra překvapilo...

Tracklist

Intro, Zrcadla…. Zrcadla, Jimmy Jones, Mukamba, Den kdy jsme ztratili koule,  Vyvrhel, Fízl na speedu, Ahoj chcípni!, Tragikomix (instrumental), Nechtěná magie, Chci zmizet, Jidáš, Primitiv (feat. Poly), Spolkni ďábla, Smrad z lidí, Bybylon….. Flashback, Jedu do Pekla…. Prokopat se ven, Kolumbie.

Fotoreport najdete ZDE a další videa čekejte v průběhu následujících dnů.

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Malá spontánnost publika??? Pane Zelinko, Vy jste asi nebyl v prvních řadách, kde se to bylo hlava nehlava! (Pravda, jen Vanessy). Musím ale na druhou stranu souhlasit s Vašim názorem, že volba Insanie jako předkapely byla dramaturgická chyba. Ti kluci se fakt snažili, ale hrajte (s prominutím) "kytárovku" EBMkařům, kterých asi byla většina...Cthulhužel ty vtipné texty nebyly skoro vůbec slyšet. <br />Elektrické křeslo jsem nějak nepochopil, navíc <br />dost zavazelo projekci, (hmm..ale možná to bylo dobře :-D) Povalení slečny na zem efektivní, ale CO DÁL? Samire, viděl jsi někdy show Sui Generis Umbra? Proč jsi nepokračoval dál v mučení? Příště dostudovat! :evil:<br />Ono to možná vypadá, že jsem byl s koncertem nespokojen, ale není tomu tak! <br />
Nám se ale hrálo skvěle :-) <br />A s tím, že budou lidi chladnější než na našich koncertech, jsme počítali, takže nás to až tak nepřekvapilo. <br />I tak to ale bylo fajn a myslím, že ani fanoušci EBM nemají problém s kytarami, zvlášť pokud mezi jejich oblíbence patří Front Line Assembly s kytarami nabitým albem Millenium..<br /><br />Jinak, co se týče výběru supportu, těch aspektů je samozřejmě několik a když pominu spřátelenou pěveckou a klávesovou část obou kapel, tak jeden z důvodů by mohl být ten, že obě kapely se snaží tu tvrdou muziku dělat trošku jinak, než je v naší kotlině zvykem. A navíc v češtině..<br /><br />Takže pokud nenastanou davové protesty fanoušků proti koncertnímu spojení Vanessy a Insanie, bude se s největší pravděpodobností konat i brněnský křest na Flédě (10. 2. 2010) ve stejném duchu.
Oprava! Bilo hlava nehlava s měkkým I!
Na davové protesty příp. vykelímkování jako v případě rabínského barda bych to snad zatím neviděl :-) Chodem mimo bych měl ale ještě jednu výraznou výtku a to směrem k pořadatelské službě, která vpouštěla návštěvníky až těsně před začátkem akce a nechala dav lidí mrznout před KCčkem. Opravdu mimořádná ohleduplnost...
Příjemné shrnutí romantického večera (stochas taky ok, Tudy cesta nevede). Jen v té pozdravované lůze byli krom feťáků ještě úchylové a děvky - cítím se opomenuta : ]
sám za sebe musim říct, že jsem byl velmi spokojen. takhle si představuju klubovej koncert, s chybama a se všim co dělá živý vystoupení živým vystoupením
mazec :evil: insanie mi taky neprisla spatna urcite - nechteli by jste do kapely pridal taky elektroniku urcite by vam to sluselo? B) ten pisnickar byla ale uplne mimo nebo to byla legrace? a koukam ze uchylove a devky jsou v tom klipu prvnim tak se hirnlego nemusime citit opomenuty :lol:
...EBM je jinde.
Koncert by mel mnohem lepsi atmosferu, kdyby poradatelska sluzba rychleji odbavovala navstevniky, kdyby clovek nemusel na pivo stat 40 minut a kdyby se Samir orientoval v tech skladbach. Ale presto jsem byl spokojen a do Brna pojedu. <br /><br />Insania: sympaticka kapela, pochybuju, ze nekoho urazila. Vim o lidech, kteri prijeli hlavne na ne...
Jasněže Insania neurazila (skoro celou jsem ji prostála ve frontě na pitivo), ale třeba ten Pavlem navrhovaný TR by přeci jen neurazil mnohem, MNOHEM víc.
Já chtěl ještě napsat, že hlas zpěváka Insanie mi ve vypjatých a hlasově náročnějších pasážích připomínal zvukový projev Jiřího Schmitzera (bez urážky), ale asi to raději nebudu dělat...
Zdravim a preji pekne Vanoce.<br />Jsem velmi prijemne prekvapen novou deskou Vanessy,je opravdu dobra,ale koncertni "show" mi prisla nedotazena a hlavne jsem cekal vetsi divadylko kolem toho vseho dohromady,kdyz to byl navrat skoro z hrobu.Taky delka koncertu,potazmo pridavku nebyla adekvatni vyznamu akce a velikosti navstevy.Jinak celkove spokojenost neb nejdulezitejsi je to,ze jsou zpet,akorat ten Samir by uz mohl trochu brzdit v projevu-vypada trochu jako oplzly starik-Rodnemu a Papezovi to na podiu teda sluselo vice...
Jestli tím "brzdit v projevu" máš na mysli "přestat tolik žrát a hodit se trochu do formy" (esli to tak pude dál, příště už bych tu svou ruku z jeho torza nemusela vůbec vylovit), pak jsem jednoznačně za. Jestli tím "brzdit v projevu" máš na mysli "přestat s úchylnými xichty a falickými průvody smrti", pak jsem jednoznačně proti a spolu se mnou jistě spousta nadržených diskočíč.
Vanessa - Spolkni ďábla / Meet Factory / 17.6.2011<br />http://www.youtube.com/watch?v=Oncjo4CFKmo

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.