Recenze Project Pitchfork - Dream Tiresias!

Project Pitchfork - Dream TiresiasZde si můžete přečíst recenzi Pavla Zelinky na novou desku "Dream Tiresias!" formace Project Pitchfork, doplněnou Godefroiovou recenzí singlu "Feel".O novince Project Pitchfork se na zahraničních serverech polemizovalo dlouho předtím, než deska vyšla na pulty gramoprodejen. Půjde napotřetí o ústup ze slávy? Vyjde plánovaný velký návrat ke kořenům jejich slávy, zasazeným v polovině 90. let? Kapela letošní deskou hrála o hodně, ale na rozdíl od nepříliš vydařeného singlu se dlouhrající novinka vcelku povedla.

Project Pitchfork – Dream, Tiresias!
Vydal: Candyland / Trisol

Už to bylo avizováno asi milionkrát - Project Pitchfork se sice nikdy na své pouti fakticky nezastavili, letošní novinka je však přesto brána jako návratová. Jak to tedy máme chápat? Nejen já jsem byl z posledních dvou alb této darkwave/EBM legendy nepříjemně rozčarován, a možná i proto kapela nasadila taktiku „velkého návratu“. Singl již přede mnou strhal kolega Godefroi (viz níže) a má ve svém hněvu pravdu. Já jsem sice track "Feel!" tak zásadně neodsoudil, přesto jsem si „velký návrat“ představoval trochu jinak.

Celá deska na mě naštěstí působí mnohem sevřenějším a silnějším dojmem. V čem se promo materiály nemýlily, je zvukový návrat do poloviny 90. let - to znamená do svižnějšího, čistě elektronického období desek "IO" nebo "Alpha Omega". A v rozhovoru, který jsme nedávno otiskli na CzS, Peter odhaluje, proč k tomu došlo. Desku, na rozdíl od předchozích nosičů vydaných v novém tisíciletí, složil totiž celou sám. Až by člověk řekl, že pánové Scheuber a Jansen svými nápady Project Pitchfork spíše strhávali hlubin, ale vzhledem k tomu, že mají výrazný podíl i na úspěšných CDčkách "Eon:Eon" a "Diamonion", takhle jednoduše celou věc shodit zkrátka nemůžeme.

Pravdou je, že první dvě třetiny "Dream, Tiresias!" překvapí i zarytého pesimistu. Energický tok novinky má vrcholy v "The Tide" s výbornou rytmickou smyčkou, nekompromisní "Your God", nebo valivé "An End". Co vyzdvihuje celou nahrávku nad většinu současné elektronické darkwave produkce jsou texty, které mají silnou myšlenku a každý se obrací jiným směrem (farmacii a její obchody s lidským zdravím propírá "Nasty Habit", odvrácenou stranu lidských vztahů a spodní temné proudy myšlení "If I Could", téma ála Vrtěti psem o manipulaci veřejným míněním pak "Promises").

Shrnuto podtrženo - nakonec se ona velká pompa podstatě vyplnila, což je pro fanoušky této legendy, která už sahá po metě 20 let fungování, velmi dobré znamení.

75 %


 

Project Pitchfork - Feel

 

Project Pitchfork – Feel! (MCD)
Vydal: Candyland / Trisol

Napsal:
Godefroi

Letošní singl "Feel!" od Project Pitchfork sice zvukově připomene jejich osm let starou skladbu "Timekiller", ale do hudební invence z období alba "Daimonion" má daleko. Skladba postrádá hudební nápad a atmosféru , což jsou trhliny, které nezalepí ani vcelku precizní zvuk.

„Another day - Another pain
Another war -Another law
Another girl - Another boy
Another lie - Another sky“


- zpívá Peter Spilles na jednom tónu v úvodní sloce, zřejmě zapomínaje, že je dost posluchačů, které zajímá i text. Pokud jsou jeho jedinými textařskými trumfy klišé a nuda, pak by stálo za úvahu věnovat psaní slov více času, popřípadě tuto úlohu svěřit někomu jinému. Albová verze singlu je doplněna osmi remixy, z nichž za zmínku stojí "A Different Feeling" od The Retrosic a nápaditý Victorian-Mix od Jürgena Jansena. Webové stránky skupiny prezentují singl slovy „Zrodil se nový hymnus!“ Já bohužel jejich nadšení nesdílím.

www.pitchfork.de
www.myspace.com/projectpitchfork

mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Tady mate i moji recenzi na porovnani ;-) <br />[u][b]http://www.cavern.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=413&Itemid=24[/b][/u]

Přidat komentář

Zadej správnou odpověď.