Jeden zajímavý převzatý článek, ve kterém můžete najít pár námětů k zamyšlení…
Autor originálu: Doctor Raven
Fotky: Photo Courtesy Rebecca Hohm
Jedním z největších problémů, se kterými se goths neustále potýkají, jsou nevymýtitelné předsudky, kterými je tato subkultura a životní styl neustále škatulkována. Dlouhá léta pokusů o vzdělávání lidí mimo komunitu přinesla své ovoce jen částečně, a pouze u nemnoha přemýšlivých jedinců se podařilo strhnout zeď pověr, která byla kolem scény vystavěna (především kvůli odlišné estetice goths). Již od raných let se gotické hnutí setkává s neutuchající vlnou klamu a nesmyslů, podle kterých jsou goths jako pokračovatelé punkového způsobu života „líní a násilničtí“. Odtud pokračovala média ve vykreslování archetypu „typický goth“ k obrazu opomíjeného, izolovaného podivína, psychicky zlomitelného jakoukoliv životní drobností, který své problémy řeší destrukcí sama sebe. Proto bylo logickou otázkou mnoha goths: „Dá se v naší komunitě nalézt něco pozitivního i pro ostatní? Něco, co by vylepšilo obraz celé subkultury?“.
Odpověď zní „ano“. Alespoň část subkultury pochopila nutnost konat a stala se činnou v humanitárních oblastech, a to i navzdory množství negativních článků, varujících před „gothic rockovou hrozbou“. Reportéři totiž vždy rychle přispěchají s nějakým „senzačním“ článkem, popisujícím mysteriózní undergroundovou scénu a temnou komunitu tak, aby nebylo nejmenší pochybnosti, že z ní nikdy nevzešlo nic dobrého. A přitom goths na těch úplně malinkých místních scénách již nesčetněkrát organizovali a podporovali různé humanitární akce – darování krve, pravidelné kontroly čistoty a úklid odhozených odpadků na oblíbených hřbitovech, sbírky hraček pro smrtelně nemocné děti, apod. Dokonce i během přestavby téměř zničeného New Orleans se místní gohts propojili se svými kolegy z okolních měst a dali dohromady nepočetnou, ale odhodlanou skupinku pracovníků, která podala zdevastovanému, kdysi krásnému městu pomocnou ruku.
Skrze umění, společenský aktivismus a charitu se tak někteří příslušníci gotické kultury snažili ukázat světu, že lze být revolucionářem i bez ničení. Že tato komunita je schopná vytvořit něco ojedinělého a oživit často opomíjené ideály humanity minulých dob, které jsou v moderní éře nedostatkovým zbožím. Na každého Kimveera Gilla (nechvalně známý pětadvacetiletý střelec, který při svém útoku v kanadské Dawson College zranil 19 lidí, 1 dívku zastřelil a přímo na místě spáchal sebevraždu střelbou do hlavy. Gill se na svém VampireFreaks.com profilu otevřeně vyznával ke své lásce ke gotické subkultuře, ačkoliv ve výčtu oblíbených kapel neměl příliš mnoho souvisejících skupin, převažoval heavy/death/black/sympho metal a rockové kapely - pozn. Ezechiel) připadá víc než tisícovka lidí, kteří se snaží udělat něco dobrého, ačkoliv donedávna nešlo o aktivity ve velkém měřítku.
Situace se změnila před pár lety, kdy byla založena organizace, mající za cíl sdružovat goths, ochotné podílet se na dobrovolných akcích. Zakladatelka „Goth Help Us International“ Rebecca Hohm, ji popisuje jako „organizaci podporující humanitární akce se snahou změnit postoj okolního světa ke gotické kultuře“. Hlavním záměrem bylo propojit skupiny goths v jednotlivých městech a státech s dalšími skupinami, které mají zájem zbavit gotickou subkulturu mýtů, a ukázat jí v lepším světle.
V době svého založení, 1. dubna 2006, měla „Goth Help Us“ pouhé tři členy, ale internetová a undergroundová komunikace dala v nedlouhé době vzniknout komunitě čítající 27 různých poboček v sedmi zemích světa, sdružujících více než 4000 členů. Pobočky byly rozděleny podle regionů, a spolupracovaly s místními charitativními a humanitárními organizacemi. Vzhledem k tomu, že byly k americkým přidány i pobočky v Birminghamu, Londýně, Sydney, Tokiu, Holandsku, Španělsku a Francii, přijala organizace prodloužený název „Goth Help Us International“, a úspěšně pokračovala ve své expanzi. Reakce gotické komunity však byly zpočátku smíšené – mnoho lidí bylo přesvědčeno, že „Goth Help Us“ je jen dalším z pokusů spojit goths a punkery v jednu obrovskou supersubkulturu.
Stejně, jako je tomu zvykem u příslušníků gotické subkultury samotných, staví „Goth Help Us“ především na svrchovaném ideálu mírumilovného soužití jedince se všemi náboženstvími a etniky. Proto i mezi dobrovolníky z „Goth Help Us“ najdete křesťany, bahá’í, buddhisty, mormony, pohany a dokonce i satanisty. Všichni členové této komunity se snaží pomocí ostatním, sbírají a opětovně skládají zlomené a zapomenuté kousky společnosti dohromady, a tím dokazují, že goths nejsou násilničtí sociopaté. Ačkoliv odhady nejprve nebyly příliš optimistické, média si „Goth Help Us International“ povšimla a hodnotí její výsledky velmi pozitivně. Díky tomu se tak dřívější „násilničtí outsideři“ začali objevovat ve sdělovacích prostředcích bez šokujících, nebo ironizujících komentářů.
Mezi organizace, s nimiž „Goth Help Us International“ spolupracovala, patří Armáda spásy, The Humane Society, Habitat for Humanity, Červený kříž, a další. Mezi nejčastější aktivity dobrovolníků patřilo:
- řízení auta v programu Need-A-Goth pro lidi pod vlivem (drog, nebo alkoholu)
- doprava a asistence starším osobám truchlícím na hřbitovech
- servírování jídla v útulcích pro bezdomovce
- darování krve
- sbírky hraček
- úklidy hřbitovů a pláží
- uklízení bytů a domů postižených lidí
- péče o zvířata - venčení a cvičení opuštěných zvířat, příprava jídla v útulcích, protesty proti krutosti na zvířatech
Zakladatelka organizace, Rebecca Holm, působila také jako dobrovolník v krizových centrech pomoci znásilněným a v krizových centrech pro prevenci sebevražd, kde pomáhala těm nejzraněnějším. Výčet možných aktivit roste, stejně jako rostly nové pobočky organizace a nové myšlenky, které spolu s fungováním „Goth Help Us International“ přicházely.
Nikoho asi nepřekvapí, že velké množství kapel a umělců vyjádřilo svůj přímý zájem na podpoře této idey, a samo se zapojilo do jejích aktivit - většinou v podobě benefičních akcí, na kterých vystupují bez nároku na honorář. Rostoucí pozornost médií přitahovala k projektu i čím dál větší jména scény, hlásící se k podpoře „Goth Help Us“ (organizační i finanční spolupodílnictví pořadatelů a kapel je v tomto případě přirozeným výsledkem).
Pokud jste někdy měli potřebu udělat ve světě něco dobrého, organizace typu „Goth Help Us“ je určitě jednou z aktivních možností - ať už patříte mezi goths, nebo nikoliv.

Doslov Ezechiel
Jak už to s ušlechtilými myšlenkami bývá, jen málokdy se dožijí dlouhého věku, pokud nejsou trpělivě udržovány a vedeny k dalšímu rozkvětu. To bohužel dokládá i případ organizace „Goth Help Us International“, jejíž hlavní stránky, stejně jako MySpace profil, jsou zrušeny a z náhodných zmínek po internetu se dá vytušit, že její činnost byla zcela zastavena. Přesto i nadále existují roztříštěné frakce, potomci poboček GHUI, kteří se snaží v původních odkazech pokračovat na vlastní pěst.
Na závěr tak vyvstává celá řada otázek – je myšlenka „Goth Help Us“ jen utopistickým dobrým úmyslem bez možnosti dlouhodobého udržení, nebo naopak? Existuje dostatek lidí, pro které je gotická subkultura takovou součástí života, aby pro ni byli ochotní udělat i nějakou práci? Nebo je celá scéna pro většinu současných goths spíše neokoukanou zábavou, příležitostí pro víkendové party, která se dá kdykoliv vyměnit za něco jiného? Měla by myšlenka „Goth Help Us International“ šanci přežít tady u nás, v České republice? Co myslíte vy…?
Komentáře
Přidat komentář